U Italiji, kapućino obično bude piće rezervisano za jutra. Italijanski doručci su obično mali i slatki, a velika količina mleka u kapućinu sama po sebi odgovara mini obroku. Težina kapućina uravnotežuje prilično malu količinu hrane koja se obično konzumira u prvim satima dana, do 11h.
Kako je nastala reč kapućino? Reč “kapućino” je u vezi sa kafom od relativno skoro – negde krajem 1940-ih. Koren reči, međutim, datira mnogo dalje. Na italijanskom, reč „cappuccio“ znači „kapa“, a svaka reč sa „-ino“ na kraju znači da je mala ili nekako slatka. „Kapućino“ se, dakle, može shvatiti kao „mala kapa“ – misleći u ovom slučaju na kapu koju je nosio red franjevačkih monaha počevši od ranih 1500-ih. Oni su se zvali kapucini, ili – na italijanskom – kapućini. Nekoliko vekova kasnije, kada su naučnici davali imena primatima, dali su ime “kapucin” jednoj vrsti majmuna sa bojom za koju su naučnici mislili da podseća na kape koje su nosili kapućinski monasi. Ne postoji tačna linija o tome kada su penasto mleko i kafa prvi put kombinovani, ali piće koje danas poznajemo kao kapućino je prvi put patentirano 1901. Međutim, tek kasne 1940. reč „kapučino“ je ušla u uobičajenu upotrebu. Monasi možda nisu izmislili kapućino, ali zahvaljujući njima ovaj omiljeni napitak ima svoje ime.
Zašto se kapućno ne pije posle 11h?
Italijani su opsednuti varenjem. To nije tabu tema, i zapravo je tema mnogih. Pregledajte deo sa jogurtom bilo koje italijanske prodavnice da vidite koliko njih se promoviše kao pomoć za varenje.
Italijani veruju da će konzumiranje mleka posle obroka potpuno pokvariti varenje. A pošto to nije nešto što obično rade, izbegavaju mleko kada jedu. Doručak se ne računa, jer se italijanski doručak obično sastoji od napitka kafe i peciva i to je to. Ako je vaš napitak od kafe kapućino, onda je mleko u tom slučaju deo obroka.
Ali naručiti kapućino ili drugo piće na bazi mleka posle ručka ili posle večere? Za Italijane je to veliki no-no.