Naša koža je ogledalo stanja celog organizma. Istraživnja su pokazala da 22% odraslih žena ima problem sa aknama, a skoro 80% njih imalo je problem u nekom periodu života, posebno u pubertetu. Mnogi su faktori koji izazivaju akne, a proces izlečenja može znatno usporiti ukoliko pravimo greške u tretiranju akni. Da biste izbegli ovaj problem u nastavku vam donosimo precizan vodič kako se rešiti akni jednom zauvek.
1. Temeljno čistite lice 2x dnevno
Tokom dana, zbog raznih spoljnih faktora, vaša koža nakuplja prljavštinu, bakterije, parazite i gljivice. Ako lice ne očistite pravilno, može doći do stvaranja začepljenih pora koji su glavni uzrok za pojavu akni. Redovno čišćenje održava vašu kožu blistavom i zdravom, omogućava drugim proizvodima za borbu protiv akni da deluju efikasnije, održava pravilnu hidrataciju kože i sprečava proizvodnju viška masnoće, što je glavni uzrok za pojavu akni.
Nanesite sredstvo za čišćenje na lice ujutru i uveče, zatim nežno umasirajte količinu veličine graška u kožu kružnim pokretima. Peškir koji koristite za lice mora uvek da bude čist. Lice isperite dok potpuno ne uklonite sredstvo za čišćenje. Za čišćenje vam ja potreban losion koji odgovara vašem tipu kože, nakon kojeg ne smete zaboraviti namazati lice odgovarajućom hidratantnom kremom dok je koža još vlažna.
2. Koristite sredstva protiv akni koja odgovaraju vašem tipu kože
Proizvodi protiv akni deluju na različite načine, u zavisnosti od njihovih aktivnih sastojaka. Neki deluju tako što ubijaju bakterije koje izazivaju akne. Drugi uklanjaju višak masnoće sa kože ili ubrzavaju rast novih ćelija kože i uklanjanje mrtvih ćelija kože. Proizvodi protiv akni koji su najbolji za vas zavise od vašeg tipa kože, tipa akni i preferencija za negu kože. Počnite sa proizvodima za akne manje jačine. Ovo može pomoći u smanjenju upale, suve kože i drugih problema.
Ako je potrebno, polako povećavajte snagu proizvoda koji koristite i koliko često ga koristite. Uradite to tokom nekoliko nedelja. Ovo pomaže vašoj koži da se prilagodi tretmanu. Ako niste sigurni koji proizvod protiv akni da kupite, počnite sa onim koji sadrži benzoil peroksid, adapalen ili oboje. Proizvod koji vam treba može doći u više formulacija, kao što su sapun, krema, gel ili mast. Generalno, kreme su manje iritantne od gelova ili masti. Ali gelovi i masti se bolje upijaju u kožu. Gelovi mogu izazvati peckanje i osećaj suve kože. Masti mogu biti previše masne za vas. Možda ćete morati da isprobate različite proizvode pre nego što pronađete ono što vam odgovara.
3. Koristite sastojke iz prirode za borbu protiv akni
Iako postoji bezbroj preparata za borbu protiv akni, savet je da ih kombinujete sa sastojcima iz prirode koji su se vekovima pokazali efikasni kada je u pitanju ovaj problem. Jedan od najboljih sastojaka je aloe vera, jer antibakterijska svojstva aloe-vere mogu pomoći u smanjenju bakterija. Osim toga aloe vera umiruje i hladi kada se nanese na kožu i tako može smiriti crvenilo i upalu bubuljica.
- Jabukovo sirće sadrži organske kiseline koje ubijaju bakterije, smiruju upalne procese i smanjuju vidljivost ožiljaka od akni.
- Kombinacija meda i cimeta ima snažna antibakterijska svojstva i može se iskoristi u borbi protiv akni.
- Zeleni čaj sadrži materije biljnog porekla i antioksidante koji utiču na smanjenje pojave akni.
- Paradajz ima likopen koji ga čini crvenim, a koji je ujedno i boja opasnosti za bubuljice. Smanjuje upale i regeneriše kožu.
- Prirodna astringentna i antibakterijska svojstva soka od limuna su izvrsna za čišćenje kože.
4. Zamenite pamučne jstučnice jastučnicama od prirodne svile
Verovali ili ne jedan od najčešćih uzroka za pojavu akni je neadekvatna jastučnica. Ukoliko spavate na pamučnoj jastučnici vreme je da je zamenite svilenom jastučnicom kako biste se zauvek rešili akni i drugih problema sa kožom. Jedan od razloga zašto ljudi sa aknama treba da pređu na svilene jastučnice su njihova hipoalergena svojstva – bez obzira na tip kože. Kao što je ranije pomenuto, akne mogu biti izazvane faktorima okoline, uključujući prašinu, prljavštinu i bakterije. Takođe pamučne jastučnice zadržavaju više vlage i mrtvih ćelija kože u tkanini, što često pogoršava pojavu akni na licu.
Svila vam neće začepiti pore i dozvoliće vašoj koži da diše. Takođe, glatka površina svilene jastučnice neće izazvati trenje, a svo to trenje između vašeg lica i jastučnica će pogoršati stanje kože, što može dovesti do dalje iritacije i izbijanja, posebno kod osetljive kože. Takođe uzrok za pojavu akni često može da bude dehidrirana koža. Svilene jastučnice neće upiti proizvode za negu kože koje ste prethodno naneli, održavajući na taj način hidrataciju kože koja je naophodna u borbi protiv akni.
5. Hemijski piling
Hemijski piling ili eksfolijacija predstavlja odstranjivanje gornjeg sloja kože, tačnije, njenih mrtvih ćelija. Mrtve ćelije na koži kvare njen izgled – pogoršavaju ten, usporavaju prodor hranljivih sastojaka u dublje slojeve epidermisa i smanjuju ukupan tonus kože. Pomoću kiselina hemijski piling uklanja mrtve ćelije kože i omogućava aktivnim sastojcima da deluju – stimulišu proizvodnju kolagena, poboljšavaju tonus i teksturu i uklanjaju akne.Ukoliko imate masnu kožu sklonu aknama, onda je ovo prava stvar za vas. U periodu oporavka ljuštenje kože i crvenilo mogu trajati i do 10 dana, ali kada budete videli rezultate – nećete zažaliti. Ljušteći mrvte ćelije epidermisa, hemijski agensi prodiru u dublje slojeve kože uzrokujući aktivnost živih ćelija dermisa. Procedura pomaže u obnavljanju zaštitnih slojeva kože, kao i u povećanju gustine i elastičnosti. Ova vrsta pilinga pokazala se izuzetno efikasnom kada je u pitanju borba protiv akni.