sta-je-retinol-nega-sada-reinoid
Uncategorised Nega kože Nega lica

Šta je zapravo retinol?

Poslednjih dana čujete dosta pominjanja retinola u svim aspektima nege i lepote. Ali da li znate šta je zapravo renitol, čemu služi i kako se koristi? Govore da stvara čuda sa uklanjanjem bora i problčematičnom kožom lica. Uradili smo istraživanje koje se bazira na istraživanjima renomiranih svetskih dermatologa, kao što su Sheel Desai Solomon, MD, dermatolog sa sertifikatom odbora Preston dermatologije i hirurgije kože u Keriju, Severna Karolina i Nazanin Saedi, MD, sertifikovani dermatolog i klinički vanredni profesor na Univerzitetu Tomas Džeferson u Filadelfiji.

Šta je zapravo renitol, čemu služi i kako se koristi?

Retinol je derivat iz vitamina A, koji igra ključnu ulogu u regeneraciji ćelija kože. Retinoid, iz iste familije kao retinol, nastao je 1971. godine kao tretman protiv akni, psorijaze, bora i ostalih znakova starenja.

sta-je-retinol-nega-sada-vitamin-a

Razlika između retinola i retinoida?

Retinoidi i retinoli su deo porodice vitamina A, ali se njihov intenzitet razlikuje. Retinoli su u osnovi slabiji oblik retinoida, zbog čega se prodaju bez recepta. Retinoidi su, s druge strane, dostupni u većim koncentracijama, uglavnom na recept.

Iako su retinoli slabiji, oni i dalje rade, iako je potrebno oko 12 nedelja upotrebe da biste videli rezultate. Među prednostima retinola bez recepta je i to što se često mešaju sa hidratantnim kremama, tako da nisu toliko iritantni, a pošto je to slabija formulacija, nežnije je za kožu.

Kako retinol i retinoid rade?

Aktivni agens u retinolima i retinoidima je retinoična kiselina – odgovorna za povećanje obnove ćelija. Retinoli prolaze kroz mnoge promene u svojoj formulaciji kako bi postali retinoična kiselina, dok se retinoidi pretvaraju u retinoičnu kiselinu, tako da brže deluju i snažniji.

U suštini, kiselina deluje tako što se difunduje kroz ćelijsku membranu i vezuje se za receptore na ćelijskom jezgru, gde deluje kao gen za promociju rasta ćelije, prema studiji objavljenoj 2010. Retinoična kiselina takođe blokira proizvodnju kolagenaze, koja je enzim koji razgrađuje kolagen, prema studiji objavljenoj 2015. Proizvodnja kolagena opada sa godinama. Njegovo očuvanje je od ključne važnosti: više kolagena znači punu, voluminozniju kožu sa zdravom elastičnošću, što znači manje bora i manje opuštenosti.

sta-je-retinol-nega-sada

Prednposti korištenja retinola i retinoida?

Primarna prednost ovih proizvoda je mlađi izgled kože. Pomenuta studija iz 2015. godine otkriva je da je proizvod od 0,1 posto retinola smanjio pojavu bora na obrazima za 64% i području oko očiju za 39% nakon 12 sedmica upotrebe.

Još jedna prednost je manje problematična koža. Kako se ćelije regenerišu, pore se odčepljuju i akne se mogu očistiti.

Rizici i neželjeni efekti retinola i retinoida

Retinoična kiselina može izazvati iritaciju, obično u obliku crvenila, peckanja i perutanja, što je proizvod više koncentrisan, to su negativni neželjeni efekti. Pošto su retinoidi koji se izdaju na recept aktivniji, oni mogu iritirati kožu ranije i duže.

Vremenom, koža će izgraditi toleranciju, pa iako ćete možda osetiti crvenilo i iritaciju kada počnete (zbog povećane promene kože), vaša koža će možda moći bolje da se nosi sa sastojkom nakon nekoliko nedelja. Na kraju, koža postaje otpornija na iritaciju, dok i dalje ima koristi od retinoida.

Većina dermatologa preporučuje da olakšate upotrebu kako biste izbegli negativnu reakciju. „Obično preporučujem da počnete svake treće noći, a zatim [posle nedelju ili dve] svake druge noći i na kraju svake noći“, kaže Saedi. Ona savetuje da počnete sa retinolom bez recepta i da dostignete jačinu na recept kako se povećava tolerancija kože.

Kako odlučiti koji proizvod kupiti?

Većina retinoidnih gelova ili krema je dostupna u koncentracijama od 0,025%, 0,05% i 0,1%. Što je veća koncentracija, to će proizvod biti jači i efikasniji, prema studiji objavljenoj 2017.

Bez obzira na potenciju, i dalje će dati rezultate – samo može potrajati duže ako koristite slabiju koncentraciju. Dermatolozi preporučuju da se posvetite 12 nedeljatretmanu retinolom pre nego što očekujete da vidite rezultate, iako određeni dermatolozi ističu da bi moglo proći godinu dana pre nego što vidite najznačajnije rezultate.

Zaključak

Retinoli i retinoidi mogu efikasno rešenje za problematičnu kožu u borbi protiv akni i znakova starenja.

Retinoidi su jači od retinola i dostupni su samo na recept, dok se retinoli mogu kupiti u apoteci. Obe verzije daju rezultate – potrebno je samo malo duže da primetite promene sa retinolom niske potencije.

Suština je da će retinoidi bez recepta biti manje iritantni od retinoida sa receptom sve dok neko ne izgradi toleranciju na sastojak.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *